Awards

2018 Singapore Business Awards

Winner
  • 2018 – Best Emerging Media Production Company

Realscreen Magazine

  • 2018 - Global 100 Production Company

Asian Academy Creative Awards 2018

Singapore National Winner
  • Best Lifestyle Programme – Chilli Hunter
  • Best Documentary Programme (one-off/ special) – Raffles - Remaking an Icon
Hong Kong National Winner
  • Best Branded Programme – Cesar's Recruit Asia Season 2 (Fox Networks for National Geographic Channel)
China National Winner
  • Best Documentary Programme (one-off/ special) – Game Vision
Taiwan National Winner
  • Best Documentary Programme (one-off/ special) – Green Saver (Discovery Networks)

Australian Cinematographers Society Awards

Gold Award
  • Simon Nicholls - Expedition X: Silk Road RisingSilver Award
  • Simon Nicholls - Hidden Cities Revealed : Baku
Bronze Award
  • Simon Nicholls - Chilli Hunter: Japan Episode 4

National Documentary and Creative Talents Awards 2018

Best Scriptwriter
  • Hui Zeng - Seal in time 《孤山路三十一号》is for ZTV (浙江卫视)
  • Hui Zeng - Every treasure tells a story 《如果国宝会说话》 is for CCTV9 (CCTV纪录频道)
Top 15 Best Documentary Series
  • Hui Zeng - Seal in time 《孤山路三十一号》is for ZTV (浙江卫视)
  • Hui Zeng - Every treasure tells a story 《如果国宝会说话》 is for CCTV9 (CCTV纪录频道)
  • Hui Zeng - The fruit legend 《水果传》 is for AHTV (安徽卫视)

Awards

Spirit of Enterprise Award

Honouree
  • Best Half-Hour Documentary Programme China 21 – The People’s Dumplings

New York Festivals 2017

Silver World Medal
  • Environment & Ecology - Wild City - Islands
  • Nature & Wildlife - Otter Town
Bronze World Medal
  • Best Sound Design - Otter Town

Realscreen Magazine

  • 2017 - Global 100 Production Company

Insights Success

  • 2017 - The 25 Best Companies to Work for in Asia

APAC CIO Outlook Magazine

  • Special Edition: Media & Entertainment - 10 Most Promising Media & Entertainment Solutions Providers, 2017

Asian Television Awards

Highly Commended
  • Best Direction - Otter Town

Awards

2016 21st Asian Television Awards

Winner
  • Best One-off Documentary – Wild City – Islands
  • Best Lifestyle Programme - Nomad Chef – Up in the Air
Highly Commended
  • Best Documentary Series - China from Above
  • Best Cinematography - China from Above
  • Best Lifestyle Programme - China’s Grand Canal: A Photographer’s Journey
  • Best Non-fiction Direction - Wild City - Islands

Realscreen Magazine

  • 2016 - Global 100 Production Company

New York Festivals 2016

Gold World Medal
  • Best Camerawork - China from Above
  • Cultural Issues - China from Above
Bronze World Medal
  • Culinary Program - Nomad Chef
Finalist Certificate
  • Nature & Wildlife - Wild City
  • Best Writing - Wild City

World Media Festival 2016

Gold World Medal
  • Tourism (Nature & Wildlife) - Exploring Malaysia with Nick Baker
  • Tourism (Culture) - Exploring Malaysia with Nick Saxon

Awards

2015 20th Asian Television Awards

Winner
  • Best Sports Programme – Singapore’s Finest
  • Best Entertainment Presenter – Nick Baker – Eco Malaysia
Highly Commended
  • Best Sports Programme - FTFM Nanjing Calling – The Madwheelers
  • Best Entertainment Presenter – Bobby Chinn – Detox!
  • Best Documentary Series – Wild City - Hidden Wild
  • Best Natural History Programme – Wild City - Hidden Wild
  • Best Preschool Programme – Zoomoo's Got Brains

50th Golden Bell Awards

Winner
  • Best Science Program – Taiwan Made

Marketing Excellence Awards 2015
Marketing Magazine

Winner
  • Best PR Campaign – A Taste of Hong Kong, Seasons 1 & 2

2014 ACS Cinematography Awards
South Australia and Western Australia

Gold Medal - Simon Nicholls
  • Nomad Chef - Peru
Silver Medal - Simon Nicholls
  • China's Grand Canal
  • Nomad Chef - Faroe Islands

New York Festivals 2015

Silver World Medal
  • The Arts – Chineseness - Li Chen

World Media Festival

Silver World Medal
  • Tourism (Nature & Wildlife) – Nick Baker’s Eco Malaysia

Awards

2014 Asian Television Awards

Winner
  • Best Natural History Programme – Kakadu
  • Best Entertainment Presenter – Simon YinHidden Cities Extreme 2
  • Best Half-Hour Documentary Programme China 21 – The People’s Dumplings
Highly Commended
  • Best Documentary Programme (one-off) - Himalayan Tsunami
  • Best Children’s Programme - Kids vs Film 2
  • Best Editing – Caspar Mazzoti - Kids vs Film 2

2014 Indian Television Academy Awards (ITA)

Winner
  • Best Documentary – Himalayan Tsunami

2014 ACS Cinematography Awards
South Australia and Western Australia

Silver Medal - Simon Nicholls
  • TV Magazine, Life Style & Reality –  Freedom Riders Asia – Bali

2014 Indian Telly Awards

  • Best Science/Knowledge-Based Show – Himalayan Tsunami
  • Best Director, Non-Fiction – Himalayan Tsunami

25th M&M Global Awards 2014

  • Best Automotive Campaign – Freedom Riders Asia

5th Cannes Corporate Media & TV Awards 2014

Gold
  • Nature, Environment & Ecology - Kakadu - Episode 4

Asian Rainbow TV Awards 2014

  • Best Game & Quiz Show - Kids vs. Film Season 1
  • Best Program Host – Oli Pettigrew - Kids vs. Film Season 1
  • Best Program Hostess – Mohini Sule Kids vs. Film Season 1

Apollo Awards 2014

  • Best Colour Grading - Karen NgHimalayan Tsunami
  • Best Sound Design - Jerry TeoHimalayan Tsunami

Australian Academy of Cinema and Television Arts Awards 2014

  • Best Documentary Cinematography - Kakadu

New York Festivals 2014

Gold World Medal
  • Nature & Wildlife - Kakadu
Silver World Medal
  • Sports & Recreation - Secrets Of Shaolin With Jason Scott Lee
Bronze World Medal
  • Science & Technology - Boomtown Asia - Japan
  • Technical Category - Best Editing - Kids vs. Film
Finalist
  • History & Society - Lost City of Jinsha
  • Science & Technology - Revealed: DNA – The Next Wave

Awards

New York Festivals 2013

Gold World Medal
  • Best Writing – Mao’s Cold War (China versus India)
  • History & Society – Mao’s Cold War (China versus USA)
Silver World Medal
  • Nature & Wildlife - The Great Elephant Gathering
Finalist
  • Best Editing - Megastructures – Gardens by the Bay

Festival of Branded Content & Entertainment

Finalist
  • Best Brand-Commissioned Project - Freedom Riders Asia

Asian Television Awards 2013

Winner
  • Best Cross-Platform Content – Freedom Riders Asia
Highly Commended
  • Best General Entertainment Programme – Hidden Cities Extreme – Bali, Indonesia

 

Awards

New York Festivals 2012

Silver World Medal
  • Nature & Wildlife – Asia’s Deadliest Snakes
  • Best Editing – Megastructures: Singapore’s Vegas
Finalist
  • Best Direction - Hidden Cities – Beijing
  • History & Society - Hidden Cities - Indonesia

Awards

Asian Television Awards 2011

Winner
  • Best Lifestyle Programme – Lonely Planet’s Stressbuster

Awards

Asian Television Awards 2008

Winner
  • Best Half-Hour Documentary Programme China 21 – The People’s Dumplings
Highly Commended
  • Best Social Awareness Programme - China 21 – Green Wall of China
  • Best Direction - China 21 – Go Buddha Boys

Awards

2018 Singapore Business Awards

Winner
  • 2018 – Best Emerging Media Production Company

Realscreen Magazine

  • 2018 - Global 100 Production Company

Asian Academy Creative Awards 2018

Singapore National Winner
  • Best Lifestyle Programme – Chilli Hunter
  • Best Documentary Programme (one-off/ special) – Raffles - Remaking an Icon
Hong Kong National Winner
  • Best Branded Programme – Cesar's Recruit Asia Season 2 (Fox Networks for National Geographic Channel)
China National Winner
  • Best Documentary Programme (one-off/ special) – Game Vision
Taiwan National Winner
  • Best Documentary Programme (one-off/ special) – Green Saver (Discovery Networks)

Australian Cinematographers Society Awards

Gold Award
  • Simon Nicholls - Expedition X: Silk Road RisingSilver Award
  • Simon Nicholls - Hidden Cities Revealed : Baku
Bronze Award
  • Simon Nicholls - Chilli Hunter: Japan Episode 4

National Documentary and Creative Talents Awards 2018

Best Scriptwriter
  • Hui Zeng - Seal in time 《孤山路三十一号》is for ZTV (浙江卫视)
  • Hui Zeng - Every treasure tells a story 《如果国宝会说话》 is for CCTV9 (CCTV纪录频道)
Top 15 Best Documentary Series
  • Hui Zeng - Seal in time 《孤山路三十一号》is for ZTV (浙江卫视)
  • Hui Zeng - Every treasure tells a story 《如果国宝会说话》 is for CCTV9 (CCTV纪录频道)
  • Hui Zeng - The fruit legend 《水果传》 is for AHTV (安徽卫视)

Awards

Spirit of Enterprise Award

Honouree
  • Best Half-Hour Documentary Programme China 21 – The People’s Dumplings

New York Festivals 2017

Silver World Medal
  • Environment & Ecology - Wild City - Islands
  • Nature & Wildlife - Otter Town
Bronze World Medal
  • Best Sound Design - Otter Town

Realscreen Magazine

  • 2017 - Global 100 Production Company

Insights Success

  • 2017 - The 25 Best Companies to Work for in Asia

APAC CIO Outlook Magazine

  • Special Edition: Media & Entertainment - 10 Most Promising Media & Entertainment Solutions Providers, 2017

Asian Television Awards

Highly Commended
  • Best Direction - Otter Town

Awards

2016 21st Asian Television Awards

Winner
  • Best One-off Documentary – Wild City – Islands
  • Best Lifestyle Programme - Nomad Chef – Up in the Air
Highly Commended
  • Best Documentary Series - China from Above
  • Best Cinematography - China from Above
  • Best Lifestyle Programme - China’s Grand Canal: A Photographer’s Journey
  • Best Non-fiction Direction - Wild City - Islands

Realscreen Magazine

  • 2016 - Global 100 Production Company

New York Festivals 2016

Gold World Medal
  • Best Camerawork - China from Above
  • Cultural Issues - China from Above
Bronze World Medal
  • Culinary Program - Nomad Chef
Finalist Certificate
  • Nature & Wildlife - Wild City
  • Best Writing - Wild City

World Media Festival 2016

Gold World Medal
  • Tourism (Nature & Wildlife) - Exploring Malaysia with Nick Baker
  • Tourism (Culture) - Exploring Malaysia with Nick Saxon

Awards

2015 20th Asian Television Awards

Winner
  • Best Sports Programme – Singapore’s Finest
  • Best Entertainment Presenter – Nick Baker – Eco Malaysia
Highly Commended
  • Best Sports Programme - FTFM Nanjing Calling – The Madwheelers
  • Best Entertainment Presenter – Bobby Chinn – Detox!
  • Best Documentary Series – Wild City - Hidden Wild
  • Best Natural History Programme – Wild City - Hidden Wild
  • Best Preschool Programme – Zoomoo's Got Brains

50th Golden Bell Awards

Winner
  • Best Science Program – Taiwan Made

Marketing Excellence Awards 2015
Marketing Magazine

Winner
  • Best PR Campaign – A Taste of Hong Kong, Seasons 1 & 2

2014 ACS Cinematography Awards
South Australia and Western Australia

Gold Medal - Simon Nicholls
  • Nomad Chef - Peru
Silver Medal - Simon Nicholls
  • China's Grand Canal
  • Nomad Chef - Faroe Islands

New York Festivals 2015

Silver World Medal
  • The Arts – Chineseness - Li Chen

World Media Festival

Silver World Medal
  • Tourism (Nature & Wildlife) – Nick Baker’s Eco Malaysia

Awards

2014 Asian Television Awards

Winner
  • Best Natural History Programme – Kakadu
  • Best Entertainment Presenter – Simon YinHidden Cities Extreme 2
  • Best Half-Hour Documentary Programme China 21 – The People’s Dumplings
Highly Commended
  • Best Documentary Programme (one-off) - Himalayan Tsunami
  • Best Children’s Programme - Kids vs Film 2
  • Best Editing – Caspar Mazzoti - Kids vs Film 2

2014 Indian Television Academy Awards (ITA)

Winner
  • Best Documentary – Himalayan Tsunami

2014 ACS Cinematography Awards
South Australia and Western Australia

Silver Medal - Simon Nicholls
  • TV Magazine, Life Style & Reality –  Freedom Riders Asia – Bali

2014 Indian Telly Awards

  • Best Science/Knowledge-Based Show – Himalayan Tsunami
  • Best Director, Non-Fiction – Himalayan Tsunami

25th M&M Global Awards 2014

  • Best Automotive Campaign – Freedom Riders Asia

5th Cannes Corporate Media & TV Awards 2014

Gold
  • Nature, Environment & Ecology - Kakadu - Episode 4

Asian Rainbow TV Awards 2014

  • Best Game & Quiz Show - Kids vs. Film Season 1
  • Best Program Host – Oli Pettigrew - Kids vs. Film Season 1
  • Best Program Hostess – Mohini Sule Kids vs. Film Season 1

Apollo Awards 2014

  • Best Colour Grading - Karen NgHimalayan Tsunami
  • Best Sound Design - Jerry TeoHimalayan Tsunami

Australian Academy of Cinema and Television Arts Awards 2014

  • Best Documentary Cinematography - Kakadu

New York Festivals 2014

Gold World Medal
  • Nature & Wildlife - Kakadu
Silver World Medal
  • Sports & Recreation - Secrets Of Shaolin With Jason Scott Lee
Bronze World Medal
  • Science & Technology - Boomtown Asia - Japan
  • Technical Category - Best Editing - Kids vs. Film
Finalist
  • History & Society - Lost City of Jinsha
  • Science & Technology - Revealed: DNA – The Next Wave

Awards

New York Festivals 2013

Gold World Medal
  • Best Writing – Mao’s Cold War (China versus India)
  • History & Society – Mao’s Cold War (China versus USA)
Silver World Medal
  • Nature & Wildlife - The Great Elephant Gathering
Finalist
  • Best Editing - Megastructures – Gardens by the Bay

Festival of Branded Content & Entertainment

Finalist
  • Best Brand-Commissioned Project - Freedom Riders Asia

Asian Television Awards 2013

Winner
  • Best Cross-Platform Content – Freedom Riders Asia
Highly Commended
  • Best General Entertainment Programme – Hidden Cities Extreme – Bali, Indonesia

 

Awards

New York Festivals 2012

Silver World Medal
  • Nature & Wildlife – Asia’s Deadliest Snakes
  • Best Editing – Megastructures: Singapore’s Vegas
Finalist
  • Best Direction - Hidden Cities – Beijing
  • History & Society - Hidden Cities - Indonesia

Awards

Asian Television Awards 2011

Winner
  • Best Lifestyle Programme – Lonely Planet’s Stressbuster

Awards

Asian Television Awards 2008

Winner
  • Best Half-Hour Documentary Programme China 21 – The People’s Dumplings
Highly Commended
  • Best Social Awareness Programme - China 21 – Green Wall of China
  • Best Direction - China 21 – Go Buddha Boys

Awards

Asian Television Awards 2007

Runner-up
  • Best Half-Hour Documentary Programme – The First Time Film Makers 2006 - The Art Factory